"Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın"

17 Mart 2022 Perşembe

Sarı: “ Veteriner hekim olarak,İstiklal Marşı’mızın büyük şairi veteriner hekim Mehmet Akif Ersoy’u son nefesime kadar anlatacağım. Anlatacağımki ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdımarsın’ diyen Akif’in demek istediğini herkes anlasın. ”
 
Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu (MYO) , Alucra Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü ve  Alucra Merkez Derneği’nin (ALMEDER) katkılarıyla 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Töreni Alucra  Belediye Kültür Salonu’nda yapıldı.

Alucra Turan Bulutçu MYO  Müdür Yardımcısı Öğr. Gör.  Mehmet Akif Sarı tarafından Mehmet Akif Ersoy'un hayatından kesitlerin  anlatıldığı törende Sarı, “101 yıl önce bağımsızlığımızı dünyaya haykıran İstiklal Marşı’nın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy’u tanımak, anlamak ve anlatmak hepimizin görevidir. Hayatta olduğum müddetçe Akif’i anlatacağım. 101 yıl sonrada gelecek neslimiz istiklalimizin kıymetini bilsin” dedi.

Mehmet Akif Sarı “Mehmet Akif Ersoy aklına gelen dizeleri kağıt bulamayınca duvara yazdı. Duvarda şu kıta vardı:
“Ben ezelden beridir hür yaşadım,hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım,
Kükremiş sel gibiyim,bendimi çiğner aşarım.
Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım”
O yürürken, yatarken, gezerken hayatının her anında şehitlerimizi, gazilerimizi, ülkemizin çektiklerini düşünerek  İstiklal Marşı’nı kaleme aldı. Kalem bulamadı, kağıt bulamadı ama yüreğinden çıkan dizeleri her yere en önemlisi hepimizin aklına-kalbine  kazıdı”  diye konuştu.
 
Programa, Alucra İlçe Kaymakamı Mustafa Çelik, Alucra  Belediye Başkanı Suat Aybar,  Alucra Turan Bulutçu MYO Müdürü Uğur Bellikli, Alucra İlçe Jandarma Komutanı Kamuran Bulut, Alucra İlçe Emniyet Müdür V. Şükrü Demirkol, siyasi parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

Alucra Hacı Osman Erilli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan fotoğraf sergisinin de  düzenlendiği programda Alucra Merkez Büyük Cami İmam Hatibi İmdat Türkmen tarafından Mehmet Akif Ersoy ve aziz şehitlerimize dua edildi. 

Hızlı Erişim