Veterinerlik bölümü, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde

14 Aralık 2021 Salı

Giresun Üniversitesi Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu (MYO) Veterinerlik bölümü, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne eğitim gezisi düzenledi.

Alucra Turan Bulutçu MYO Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mehmet Akif Sarı koordinasyonunda yapılan gezide Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi,  Cumhuriyet Üniversitesi Hayvan Hastanesi Kangal Çiftliği, Hamidiye Kültür Parkı Atlı Binicilik Bölümü, Ok Atış Talimhanesi ve Savaş Atları Müze’si gezildi.

Laborant ve Veterinerlik Sağlık Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Mehmet Akif Sarı, hayvan hastanesini klinikleri, laboratuarları, oprerasyon salonlarını yerinde görmenin önemine değinerek  “salgın sebebiyle uzaktan eğitime geçmiştik. Burada bir kez daha öğrencilerimiz ve biz hocalar da anlıyoruz ki  yüz yüze eğitimin yerini hiç bir şey tutmuyor. Uygulamaları yerinde görmenin yansıra yapılan bilimsel çalışmalar hakkında alınan bilgilerin değeri tarif edilemez” dedi. Sarı  “bu eğitimde en can alıcı nokta  yapılanları yerinde görme ve uygulama imkanıdır”diye konuştu.

Kangal köpeği bakım ve beslemesini de yerinde görerek tecrübe edinen öğrenciler daha sonra Sivasspor Binicilik ve Atlı Cirit Kulübü Tesislerinde atlar hakkında bilgilendirildi. Ata bindi ve ok attı.
Hamidiye Kültür Parkı içinde dünyada eşi olmayan  "Savaş Atları Müzesi"ni de gezen öğrenciler Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamid Han, Attila ve Cengiz Han'ın at üzerindeki balmumu heykelleri görerek tarihi bir an yaşadılar.
 
Yüksekokul Müdür Yardımcısı  Mehmet Akif Sarı gezi sonrası şöyle konuştu “ Bu bilgi dolu gezimizde bizden desteklerini esirgemeyen  Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Onur Başbuğ, Cumhuriyet Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Dr Öğretim Üyesi Abdurrahman Takçı, Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kangal Çiftliği Müdürü Doç Dr.  Nazlı Ercan, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma Görevlisi Fatih Köse ve eğitim gezisinde emeği olan Mustafa Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Murat Yüksel’e eğitme kattıkları değer için teşekkürlerimi arz ediyorum.

Laborant ve Veterinerlik  Sağlık Program Öğr. Gör. Yunus Şentürk ise gezi boyunca edinilen tecrübelerin hayat boyunca etki edeceğinin altını çizerek " Bir öğrencinin uygulama yapması bilginin kalıcı olması için en önemli şart. Bu eğitim gezisi aylarca uzaktan eğitime maruz kalan öğrenciler için çok büyük öneme sahip" dedi.

 

Hızlı Erişim