Hakkımızda

 

Giresun Üniversitesi bünyesinde 2005 yılında kurulan Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu, 2005-2006 Eğitim Öğretim Yılında Muhasebe ve Vergi Bölümü altındaki Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı ile Yönetim ve Organizasyon Bölümü altındaki İşletme Yönetimi Programı’na almış olduğu 60 öğrenci ile Eğitim Öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
Yüksekokulumuz 2006-2007 Eğitim Öğretim Yılında anılan programlardan ilk mezunlarını vermiştir.
2007-2008 Eğitim Öğretim Yılında Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü, Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü, Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü açılmış, sözkonusu bölümlerde Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı, Bankacılık ve Sigortacılık Programı, Maliye Programı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programlarına alınan öğretim elemanları ile birlikte Yüksekokulumuzdaki program sayısı 6’ya yükselmiştir.
2010-2011 Eğitim Öğretim Yılında Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı, Bankacılık ve Sigortacılık Programı ile Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı’nın II. Öğretimi de hayata geçirilmiş, 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılında ise Maliye Programı ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı’nın da II. Öğretimleri açılmıştır.
2013-2014 Eğitim Öğretim Yılında Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü altında Medya ve İletişim Programı, 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında ise Veterinerlik Bölümü altındaki Laborant ve Veteriner Sağlık Programı’nın eğitim öğretime başlamasıyla Yüksekokulumuzdaki program sayısı 8’e yükselmiştir.
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında Pazarlama ve Dış Ticaret Bölümü altında Dış Ticaret Programı’nın, 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında ise Yönetim ve Organizasyon Bölümü altındaki Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı’nın açılmasıyla Yüksekokulumuzdaki program sayısı 10’a yükselmiştir.
Zaman içerisinde sözkonusu programlardaki öğrencilerin sayısında yaşanan azlığa bağlı olarak Yüksekokulumuzdaki bazı bölümler ve bu bölümler altındaki programlar Yüksekokul Yönetimimizin teklifi ile Yükseköğretim Kurul Kararı ile kapatılmıştır. Aynı zaman zarfında ise yine Yüksekokul Yönetimimizin teklifleri ile bazı programlar ise eğitim öğretim hayatına kazandırılmıştır.
Gelinen son noktada günümüzde Yüksekokulumuzda bulunan aktif ve pasif bölüm ve programlar aşağıdaki gibidir.

Bölüm Adı Program Adı Durumu
Finans, Bankacılık ve Sigortacılık Maliye Aktif
Bankacılık ve Sigortacılık Aktif
Pazarlama ve Reklamcılık Halkla İlişkiler ve Tanıtım Aktif
Medya ve İletişim Pasif
Yönetim ve Organizasyon Sağlık Kurumları İşletmeciliği Aktif
Veterinerlik Laborant ve Veteriner Sağlık Aktif
Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Aktif
Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Sosyal Güvenlik Aktif
Ulaştırma Hizmetleri  Posta Hizmetleri Pasif
Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Sosyal Hizmetler Pasif
Grafik Tasarım Tasarım Pasif


Fiziki Olanaklar
Yüksekokulumuzda tamamı projeksiyonlu, sunum perdeli ve konforlu sıralara sahip 16 adet Derslik, 2 adet Bilgisayar Laboratuvarı, 1 adet Veteriner Uygulama Laboratuvarı, 1 Adet Veteriner Uygulama Kliniği, 1 Adet Anatomi Laboratuvarı, 1 adet Medya Atölyesi, 1 adet Radyo Odası ve 1 adet Konferans Salonu bulunmaktadır.
Yüksekokulumuzdaki programlarda öğrenim görüp başarıyla mezun olan öğrenciler,alanlarına yönelik ara eleman ihtiyacını karşılayabilecek yeterli donanıma sahip olma becerisi kazanabilirler. Bunun yanı sıra mezun olan öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarılı olmaları halinde alanlarıyla ilgili lisans programlarından eğitimlerine devam ederek lisans mezunu derecesine sahip olabilirler.